10 tipů na podzimní aktivity s dětmi

Babí léto nás láká vyrazit s dětmi do přírody. Říjnové počasí je hrám venku doslova nakloněno!
Možná vám tedy přijde vhod pár tipů, jak si podzimní vycházky se svými dětmi zpestřit.

1. Bludiště (věk od 2+)
Všude kolem nás je stále spousta spadaného listí, které můžeme hrabat, nakládat na vozík a odvážet na kompost. Anebo si z něj můžeme vytvořit barevné bludiště ve tvaru hada, spirály, písmene…Na konec bludiště lze dětem skrýt nějaké malé překvapení (oříšky, kaštany) jako odměnu nebo schovat další úkol.

2. Hadi (věk od 2+)

Těchto hadů se děti nemusí bát-jsou z listí. Nasbírejte listy přibližně stejného tvaru a velikosti. Pokládejte je na zem přes sebe, jeden po druhém, skládejte z nich libovolně dlouhého hada. Jako oči vám poslouží čepičky od žaludů nebo menší kaštany.

Čí had je delší?

3. Podzimní strašidýlka (věk od 3+)

Vezměte si s sebou do parku (lesa) pár roliček od alobalu, toaletního papíru nebo papírových utěrek, lepidlo v tubě a pár knoflíků. Pokud chcete mít strašidýlka barevná, tak se bude hodit také barevná čtvrtka a chlupaté drátky.

Společně s dítětem nasbírejte středně velké barevné listy, potřete je hustě lepidlem a připevněte na ruličku, přilepte oči (knoflíky nebo samolepící oči), knoflíky- kousky kůry. Z boku ruličky, do předem připravených otvorů, prostrčte klacíky nebo drátky. Hurá! A teď už jen vymyslet strašidýlkům jména 🙂

4. Kamínková hra (věk od 5+)

Nabarvěte si 9 přibližně stejně velkých kamínků, třemi různými barvami- např. 3 kamínky červeně, 3 žlutě, 3 hnědě. Připravte si mřížku – 9 čtvercových políček (viz foto). Můžete ji nakreslit na papír a připevnit na pařez nebo nakreslit klacíkem na zem. Do mřížky položte kamínky vždy tak, aby se pravidelně střídali, jak vodorovně, tak svisle.

Např. 1. beruška-včelka-čmelák 2. včelka-čmelák-beruška 3. čmelák-beruška-včelka

5. Brána do lesního království (věk od 4+)

Najděte s dětmi různobarevné a různě velké listy + několik tenkých proutků, ne suchých. Na ně navlékněte tolik listů, kolik se jich vejde. Ozdobené proutky zapíchejte do země a vytvořte bránu do lesního království. Kdo v něm asi bydlí? Skřítci, víly? Jak vypadají?

6. Paleta barev (věk od 3+)

Z nasbíraného listí a přírodnin si vyrobte barevnou paletku. Třiďte listí od nejsvětlejších barev až po nejtmavší. Říkejte si: ,,Co má podobnou barvu jako tenhle žlutý lístek…? (citrón, sluníčko, sýr…)

7. Obrázkové stromy (věk od 3+)
Máte doma modelínu, keramickou hlínu nebo modelovací samotvrdnoucí hmotu? Vezměte ji s sebou do přírody a vykouzlete s dítětem krásné obrázky. Obrázek z modelíny jde také vytvořit nejdřív na papír, klacíkem nakreslit obličejové detaily, na strom pak připevnit připínáčkem a dozdobit listy.

8. Na schovávanou (věk od 4,5 +)
V lese se schovávají všelijaké poklady – listy, větvičky, houby, žaludy, klacíky, ale i kamínky a mech. Mají různé barvy i tvary a velikosti. Pojďme je spolu hledat! Kdo je najde dřív a zaplní tabulku?

9. Panáčci (věk od 3+)
Několik větších listů zalaminujte, odstřihněte nadbytečnou fólii a pomocí dřevěných špátlí (koupí se v lékárně nebo vám jich pár daruje logopedka) vytvořte panáčky. Na špátle se dá kreslit fixou i pastelkou, takže si je děti mohou libovolně dokreslit.

10. Postav si svůj stromeček nebo květinu! (věk od 3+)

Stačí k tomu větev, listy, jeřabiny, šípky a hodně fantazie.

Ať se vám všechny kreativní výtvory podaří a užijete si při nich spoustu zábavy 🙂